سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 تعداد کل بازدید : 1050500

  بازدید امروز : 87

  بازدید دیروز : 167

iranonco

 
[ و چون دهقانان انبار هنگام رفتن امام به شام او را دیدند ، براى وى پیاده شدند و پیشاپیش دویدند . فرمود : ] این چه کار بود که کردید ؟ [ گفتند : عادتى است که داریم و بدان امیران خود را بزرگ مى‏شماریم . فرمود : ] به خدا که امیران شما از این کار سودى نبردند ، و شما در دنیایتان خود را بدان به رنج مى‏افکنید و در آخرتتان بدبخت مى‏گردید . و چه زیانبار است رنجى که کیفر در پى آن است ، و چه سودمند است آسایشى که با آن از آتش امان است . [نهج البلاغه]
 
نویسنده: عمو فرید ::: سه شنبه 85/11/10::: ساعت 4:11 عصر

مدیریت مشکلات خونی در بیماران تحت شیمی درمانی

 تعریف سرطات

 

سرطان وقتی رخ میدهد که سلولهای بدن بصورت غیر طبیعی و غیر قابل کنترل تکثیر شوند. شیمی درمانی به وسیله جلوگیری از تقسیم و تکثیر سلولهای سرطانی موجب تخریب این روند میشود.

داروهای شیمی درمانی از طریق خون به سلولهای سرطانی و تمام قسمتهای بدن منتقل میشوند.

این داروها بر روی سلولهای سالم هم اثر تخریبی دارند که بصورت عوارض جانبی بروز میکند. عوارضی مانند: خستگی , تهوع و استفراغ, عفونت و درد. این عوارض موقتی هستند و با پایان درمان قطع میشوند.

یکی از مهمترین عوارض شیمی درمانی , کاهش تعداد سلولهای خونی است. اهمیت این عارضه تا حدی است که میتواند موجب مرگ بیمار شود.

شما با مدیریت صحیح این عارضه میتوانید در موفقیت درمانتان نقش بسزایی داشته باشید. مقاله حاضر به شما کمک میکند با همکاری پزشک و پرستار بسیاری از مشکلات خونیتان را مرتفع سازید.

 فرآیند تولید سلولهای خونی در بدن

 اندامهای داخلی از قبیل مغز استخوان , طحال و کلیه به کمک سیستم گردش خون و شبکه عروق و غدد لنفاوی کار تولید و تکامل سلولهای خونی را انجام میدهند.

مغز استخوان بصورت یک بافت اسفنجی در داخل استخوان قرار دارد و بطور دائم در حال ساختن سلولهای خونی است.

محصول نهایی مغز استخوان گلبولهای قرمز , گلبولهای سفید و پلاکتهاست.

این سلولها بعد از ساخته شدن توسط سیستم گردش خون و شبکه لنفاوی به نقاط مختلف بدن منتقل شده و وظایفی را انجام میدهند.

 انواع سلولهای خونی

 گلبولهای قرمز:  اکسیژن مورد نیاز بدن را از ریه ها دریافت کرده به بافتهای مختلف میرسانند و بالعکس در اکسید کربن تولید شده در بافتها را به ریه باز میگردانند تا طی فرایند بازدم دفع شود.

برای اینکه یک سلول پایه در مغز استخوان تبدیل به گلبول قرمز شود 25 روز زمان احتیاج میباشد. به کاهش شدید گلبولهای قرمز , آنمی گفته میشود که از طریق آزمایش خون و تعیین میزان RBC   , هموگلوبین و هماتوکریت مشخص میشود.

 

گلبولهای سفید :   وظیفه دفاع از بدن در مقابل عفونتها را بر عهده دارد. گلبولهای سفید انواع مختلفی دارند. بعضی به وسیله تولید پادتن به مبارزه با میکروبها میپردازند و بعضی بوسیله بلعیدن میکروب آنرا هضم میکنند.

تولید گلبول سفید از سلولهای پایه مغز استخوان 4 روز طول میکشد. کاهش شدید گلبولهای سفید نوتروپنی نامیده میشود که در آزمایش خون از طریق شمارش WBC   ارزیابی میشود.

 

پلاکتها : کارشان انعقاد خون در طی خونریزیهاست. پلاکتها این کار را بوسیله مولکولهایی در بدن تحت نام فاکتورهای داخلی و خارجی انجام میدهند. در حالت طبیعی همه این فاکتور ها در بدن وجود دارد. اگر یکی از این فاکتورها وجود نداشته باشد فرد دچار هموفیلی میشود. در این حال بدن قادر نیست با انعقاد خون , خونریزی را قطع و کنترل نماید. تولید پلاکتها از سلولهای پایه مغز استخوان طی 9_5 روز صورت میگیرد.

کاهش شدید پلاکتها , ترومبوسیتوپنی نامیده میشود و در آزمایش خون با شمارش Platelate(Plt)    مشخص میشود.

 

 صفحه بعدی »»»

  

  مطالب مرتبط:

مدیریت مشکلات خونی  در بیماران سرطانی(1)

مدیریت مشکلات خونی در بیماران سرطانی (2)

مدیریت مشکلات خونی در بیماران سرطانی(3)

مدیریت مشکلات خونی در بیماران سرطانی(4)

راهنمای افت گلبولهای سفید در بیماران سرطانی

 

 

 خواننده گرامی سلام ؛ 

با تواضع و ادب ...سایت "ایران انکو" پیرامون موضوعات سرطان به قلم نگارنده  افتتاح شد .

بازدید ، نظرات و نوشته های شما دلگرمی بخش خواهد بود.

ایران انکو

General Information About CANCER
Ali Reza Farid Khomami
(Amo Farid

 

 

 

 


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

مطالب عمومی و تخصصی درباره سرطان

 RSS 
 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


iranonco

عمو فرید
این وبلاگ حاوی مطالب عمومی و تخصصی مرتبط با مراقبت از بیماران سرطانی است. ا
 

حضور و غیاب

 

فهرست موضوعی یادداشت ها

پیشگیری از سرطان[6] . خاطرات[4] . داروهای شیمی درمانی[4] . تهوع و استفراغ[3] . ویژه پرستاران[3] . عوارض شیمی درمانی[2] . سرطان[2] . شیمی درمانی[2] . مدیریت مشکلات خونی[2] . مدیریت مشکلات خونی در سرطان[2] . پاسخ به نامه ها[2] . افت گلبول سفید در بیماران سرطانی و عفونت[2] . افت گلبولهای سفید در بیماران سرطانی . اقدامات پرستاری در نشت دارویی . اقدامات درمانی در نشت . انواع سرطان . ایمنی درمانی . تاکسانها . تاکسوتر . تاکسول . تب . ترکیبات پلی فنلی . تشخیص زود هنگام سرطان سینه . CA-125 . آسیبهای روحی بیمار سرطانی . آشنایی ب داروهای شیمی درمانی . آلوپسی . آلودگی هوا و سرطان . آماده سازی دارو های شیمی درمانی . آمار سرطان در ایران (سال 1391) . آنتی اکسیدانها . آنفلوآنزا و سرطان . اثرت جانبی شیمی درمانی . اربیتاکس . ارزیابی سینه ها از نظر سرطان . افت گلبول سفید . افت گلبول سفید در بیماران سرطانی . پرسش و پاسخ . پیشگیری از بیماری . توصیه های روانشناسی . خاطرات سرطان . خشکی و زخم دهان در بیماران سرطانی . داروهای خواکی شیمی درمانی . درمان ارگانیک . درمان جدید سرطان سینه . درمان سرطان پروستات . درمان سرطان سینه . راهنمای افت گلبول سفید در بیماران سرطانی . رقیق سازی . ریزش مو و شیمی درمانی . نشت دارویی . نعناع . نوتروپنی . طب سنتی ایران . عفونت . علایم و نشانه های سرطان سینه . سرطان پروستات . سرطان پستان . سرطان تخمدان . سرطان تخمدان تست تشخیص OVA1 . سرطان سینه . سرطان کودکان درمان سرطان . سرطان و کنترل ذهن . سرطان و مصرف مایعات . سلامت . مایعات و سرطان .
 

اشتراک